Kominek w domu

Kominek w domu

Rodzajów kominków domowych jest tyle, że osobie, która nie we wszystkich tych technicznych kwestiach się orientuje, ciężko będzie wybrać kominek najlepszy dla siebie.

Wydawać by się mogło, że kominek z wkładem kominkowym gazowym to po prostu kominek z wkładem kominkowym, a tu się okazuje, że ten rodzaj można podzielić ze względu na dwa kryteria.

Do tego dochodzą jeszcze uwarunkowania technologiczne, które pozwalają (lub nie pozwalają) zamontować dany rodzaj kominka w naszym domu w Krakowie. Podobnie jest z kominkami z wkładem kominkowym, które też mają własne uwarunkowania.

Kominki nie takie same

O kominkach na kratkipl.pl poczytasz ciekawe rzeczy. Pisałem już na swoim blogu, że wkłady kominkowe można podzielić na kominki z wkładami kominkowymi i bez nich. Można również wyróżnić kominki dwufunkcyjne i jednofukcyjne, ale na tym drugim podziale nie będziemy się skupiać w niniejszym wpisie, a poruszymy kwestię komory spalania.

kobiecy reklaks przy kominku

Kominek z otwartą komorą spalania to taki, w którym powietrze zaciągane do spalania gazu jest bezpośrednio z pomieszczenia, w którym kominek się znajduje. Niektórzy uważają to rozwiązanie za mało bezpieczne, ale innych dla odmiany przekonuje niższa cena.

Zobacz kominkowe efekty

Kwestia bezpieczeństwa nie jest sprawą, której trzeba się przyglądać, jeśli tylko kominek został zamontowany w pomieszczeniu, które spełnia standardy, a sam jest sprawny, zaś jego właściciele pamiętają o regularnych przeglądach w nim. Kominek z otwartą komorą jest tańszy, ale będzie wymagał zainstalowania go w odpowiednim pomieszczeniu, pojawia się również pytanie o wkład kominkowy.

Wkłady kominkowe (więcej tutaj) to jest niebagatelna sprawa.

Koniecznie pomieszczenie to musi być wietrzone: wlot powietrza do niego musi mieć przynajmniej 200 centymetrów kwadratowych powierzchni, podobnej wielkości będzie kratka wentylacyjna. Sam lokal nie może zaś mieć mniej, niż 8 metrów kwadratowych.